V jakém věku žádat o hypotéku?

Chcete bydlet ve vlastním a uvažujete nad hypotékou? Hypotéka je velký krok – závazek na několik let, možná i desítek let života. Kdy je ideální čas na to, vzít si hypotéku? Věk žadatele může ovlivnit to, zda a kolik vám banka pro vaše bydlení půjčí.

Podmínky poskytnutí hypotéky

Pro to, aby vám banka mohla hypotéku poskytnout, musíte splnit její podmínky. Dovršení věku 18 let, bezdlužnost a podmínky stanovené Českou národní bankou. Ty navíc na jaře roku 2022 zpřísnily. Jaké to jsou?

  • Ukazatel LTV udává, kolik z ceny nemovitosti vám banka může maximálně půjčit. Žadatelům do 36 let může poskytnout maximálně 90 %, u starších jen 80 %.
  • Ukazatel DTI nařizuje maximální výši půjčených prostředků. Stejně jako v předchozím případě žadatelé mladší 36 mají výhodu – můžou žádat až o 9,5násobek čistých ročních příjmů, u starších 36 let jen 8,5násobek.
  • Poslední ukazatel DSTI nastavuje limit, kolik procent z měsíčního příjmů můžete vynakládat na splátku hypotéky. Mladší 36 let můžou splácet 50 %, starší 36 let jen 45 %.

Žadatelé mladší 36 let mají tak velkou výhodu – mohou dosáhnout na lepší podmínky hypotéky. Spočítejte si, na kterou hypotéku dosáhnete vy. K výpočtu hypotéky vám můžou pomoct internetové kalkulačky hypotéky.

Žadatelé do 25 let

Zajímavým klientem pro banku se stáváte obvykle až v okamžiku, kdy máte pár let odpracováno a na bankovním účtu získáváte pravidelné měsíční příjmy. Do té doby s hypotékou moc nepočítejte. Alespoň v případě, kdy nemáte možnost v podobě (nejen) finanční podpory rodiny.

Hypotéka pro mladé 26–36 let

V tomto věku už banka počítá s tím, že máte stabilní příjem, pravděpodobně nejste jinak zadlužení a navíc jste v rozpětí, kdy dosáhnete na výhodnější podmínky hypotéky. Díky relativně nízkému věku si dobu hypotéky stále můžete rozložit na 25–30 let a využít tak možnost nižších splátek.

Maximální hranice pro poskytnutí hypotéky

Nepsaná maximální hranice pro poskytnutí hypotéky je věk okolo 50 let. To, zda vám banka půjčí je velice individuální, mnohé z nich však poskytování hypotéky omezí nebo dokonce zamítne. Možnost, jak si zvýšit šanci

Ideální čas na to, kdy si vzít hypotéku je mezi 34–40 rokem. Je pravděpodobné, že máte něco naspořeno, máte práci a stabilní příjem a navíc do 36 let můžete využívat zvýhodněné podmínky pro poskytnutí hypotéky. Je však důležité přihlédnou i k vnějším okolnostem, jako je celková ekonomická situace, úrokové sazby a od toho možná fixace hypotéky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *