Srovnání EET pokladen. Který systém se k vašemu podnikání hodí nejlépe?

Spoustu podnikatelů povinnost EET teprve čeká, pro jiné již je po několik let denním chlebem. Uplynulá doba případným novým zájemcům výrazně usnadňuje srovnání EET pokladen, protože řadu z nich již čas prověřil.

I kvalitní pokladna ale může být pro váš konkrétní účel nevhodná. Leckdy zaplatíte zbytečné peníze za funkce, které pak v reálu ani nevyužijete. Proto je dobré ujasnit si, co od pořízení pokladny vlastně čekáte. Zda holé splnění povinnosti, nebo přidanou hodnotu. Tím by se pak měl váš výběr řídit. V následujícím článku probereme některé možnosti, které se vám nabízejí.

Při srovnání EET pokladen je často vynechán takzvaný režim offline. Čestné místo mu ale patří

Ano, i když je v samotném názvu EET obsaženo slovo elektronická, tržby lze evidovat i s pomocí pouhých papírových účtenek.

Jestli splníte základní podmínky, můžete o zařazení do tohoto režimu zažádat. Veškeré tržby pak budete zapisovat na finančním úřadem přidělené účtenky a archivovat. Všechny vydané, případně stornované účtenky je třeba evidovat a jednou za čtvrtletí vždy “složit účty” z vašich přijatých plateb prostřednictvím formuláře, který odevzdáte finančnímu úřadu.

Toto řešení je sice velice levné a nemusí vás stát nic, ale časově jde o natolik náročný úkol, že většina podnikatelů volí raději některou z ostatních variant.

Aplikace společně s tiskárnou může být plnohodnotným řešením

Jak ukazuje příklad offline evidence, není nutno nakupovat zvláštní pokladnu, abyste splnili zákonnou povinnost. EET software jako LétoPOS a další vám umožní snadno evidovat tržby na mobilu, tabletu a dalších zařízeních. Měli byste si ale pořídit patřičnou tiskárnu k tisku účtenek, kterou s těmito zařízeními propojíte. Spousta EET aplikací je také propojitelná s běžnými firemními systémy pro účtování a fakturaci.

Ceny tohoto řešení se různí. Některé aplikace pořídíte i zcela zdarma, za ty lepší pak platíte prostřednictvím paušálu, který obvykle vychází okolo sto korun za měsíc.

Pro koho je toto řešení nejvýhodnější? Především pro podnikatele a řemeslníky, kteří evidují jen pár tržeb za den a investice do většího zařízení se jim nevyplatí. Cenově je tato varianta poměrně levná, drobnou nevýhodou je ale nutnost dokupovat tiskárnu účtenek.

Dotyková, eventuálně tlačítková pokladna pokryje potřeby menších i středních provozoven

Trhovci a řemeslníci, kadeřnice i kosmetičky – všem těm se může hodit pokladna s dotykovým displejem, či tlačítky, která je lehce přenosná, připojí se k internetu a především má baterii s delší výdrží, aby mohla vydržet třeba celý den v terénu.

Takový přístroj by měl zároveň mít i integrovanou tiskárnu a schopnost propojení s platebním terminálem. Některé pokladny dokonce terminál již obsahují (počítejte ale s tím, že u takových je nutno vyřídit k platebnímu terminálu zvláštní smlouvu, a také s tím, že z plateb budete odvádět drobné poplatky).

Pokladny tohoto typu se hodí zejména do provozů, kde proběhnou desítky plateb za den. Dobré pokladny tohoto typu lze sehnat i za méně, než deset tisíc korun.

Pro rušnější provoz volte pokladní sestavu

Pro restaurace a další podniky, kde se denně provádí stovky plateb, se již vyplatí pořídit speciální pokladní sestavu, v níž je zabudována jak tiskárna, tak platební terminál, čtečka čárových kódů a která nabízí řadu dalších funkcí nad rámec pouhého splnění EET povinnosti.

Pokladní sestavy jsou vhodné pro intenzivní provoz. Nevýhodou mohou být jejich poněkud větší rozměry a tedy nízká mobilita, ale hlavně vysoká cena. Na jednu takovou si připravte i desítky tisíc korun.

Jestli si právě pokladnu vybíráte, určitým indikátorem kvality může být logo Poctivá pokladna podnikatele, které je v součinnosti s Hospodářskou komorou udělováno již osvědčeným zařízením.

Co si od EET pokladny slibujete vy a čím se při jejím výběru řídíte?

One thought on “Srovnání EET pokladen. Který systém se k vašemu podnikání hodí nejlépe?”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *