Platební karta vs. Hotovost

Platební karta, nebo hotovost? Mnozí lidé nedají dopustit na takzvané hotové peníze, není se čemu divit, máme je neustále u sebe, můžeme s nimi platit kdekoliv a je to pro mnoho z nás stále bezpečnější varianta, než peníze na účtu. S hotovými penězi se cítíme dle průzkumů mnohem lépe, díky tomu, že si na ně můžeme takzvaně sáhnout, oproti tomu peníze na bankovním účtu, se kterými můžeme disponovat prostřednictvím platební karty, jsou pro mnoho lidí nezajímavé a dá se říct, že se takového způsobů z nějakého důvodu děsí. Jelikož zaměstnavatel nemůže požadovat od svého zaměstnance, aby si založil bankovní účet pro výplatu peněz, může ho pouze o tuto skutečnost požádat, nemá mnoho lidí právě vůbec žádný důvod svůj postoj vůči těmto „imaginárním“ penězům měnit.

Dnešní moderní doba, nás nutí dělat moderní věci, lidskou práci postupně nahrazují stroje, vezměme si například automaty na vracení lahví, jezdíme na čipové karty oproti klasickým jízdenkám, mluvíme s automatem, když si chceme objednat jídlo a spoustu dalších moderních věcí, nás nutí dělat tato moderní doba. Platební karty jsou jednou z těchto moderních věcí, kterou lidé nahrazují hotové peníze.

Výhody a nevýhody

Jedna polovina lidí fandí platebním kartám, tudíž bezhotovostnímu platebnímu styku, ovšem ta druhá je odsuzuje, záleží na názoru každého z nás. Výhodami bezhotovostních plateb je především rychlost a pro mnoho lidí také pohodlí, které s platbami kartou souvisí. Do 500 Kč můžeme platit i bez zadání PINU, to považuji za značnou výhodu i nevýhodu. Jak již jsem zmínila v úvodu, s platebními kartami můžeme platit v dnešní době již téměř kdekoliv, výjimku tvoří například trafika, či pošta, kde lze platit jen kartou od některou.  Důležité je seznámit se, se základními podmínkami používání platebních karet a chránit tak své soukromí. Je také nezbytně důležité mít pojištěnou platební kartu proti krádežím a následnému placení neoprávněnou osobou naší platební kartou. Výhodami hotovostních plateb je bezpochyby bezpečí plateb, nikdo nám nemůže „okoukat“ náš PIN při placení, nemusíme se bát, že náš účet bude v mínusu, víme zcela určitě kolik peněz u sebe máme a tím pádem neztrácíme případnou kontrolu nad našimi financemi, což je pro mnoho lidí velmi důležité. Mnozí z nás, zejména ženy rádi ztrácí kontrolu nad svými výdaji a to vede k následným značným problémům. Ovšem, jde o názor každého z nás a je individuální. Vše má své pro a proti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *