Neschopenka a lístek na peníze

Pokud jste v pracovní neschopnosti, tedy na nemocenské, máte kromě svých starostí s úrazem či nemocí navíc povinnost vůči zaměstnavateli a okresní správě sociálního zabezpečení, se kterou ale komunikuje váš zaměstnavatel. Vy tedy předáváte všechny doklady a potvrzení vašemu zaměstnavateli. První s čím se setkáte je neschopenka, kterou vám vypíše váš ošetřující lékař. Zde bude i uvedeno kdy máte přijít na kontrolu a zda máte vycházky, ale také začátek trvání neschopnosti, tedy zpravidla týž den co jste u lékaře. Neschopenku dostanete v pěti dílech.

Komu a kdy odevzdám?

První díl – ošetřující lékař pošle OSSZ

Druhý díl – se žlutým pruhem dostanete do rukou vy a ponecháte si jej doma pro předložení případné kontroly ze OSSZ a nosíte jej i na lékařské kontroly u svého lékaře.

Třetí díl – s modrým pruhem odevzdáváte svém zaměstnavateli, co nejdříve.

Čtvrtý díl- s růžovým pruhem odevzdáváte zaměstnavateli v případě, že vaše pracovní neschopnost bude trvat déle než 14 dní. Zaměstnavatel tento díl předá OSSZ který vám od 15. dne začne vyplácet nemocenské dávky. Pozor z druhé strany tohoto dílu je třeba napsat jakým způsobem chcete peníze posílat.

Pátý díl – s růžovým pruhem odevzdáváte až při ukončení pracovní neschopnosti svému zaměstnavateli.

Pokud vaše pracovní neschopnost trvá déle než 14 dní je důležité aby vám včas přišly peníze z nemocenského od OSSZ je důležité aby vám váš ošetřující lékař vypsal tzn. Lístek na peníze. Tento lístek může dát jednou i vícekrát za měsíc. Není nutné aby to bylo poslední den v měsíci. Pokud by na to zapomněl, i to se může stát, ozvěte se. Minimálně každý měsíc vaší pracovní neschopnosti byste měli odevzdat svému zaměstnavateli alespoň jeden Lístek na peníze.

Dávky chodí zpětně, a měly by vám dorazit maximálně do jednoho měsíce od doby kdy zaměstnavatel předal OSSZ lístek na peníze, který jste mu předali a další podklady potřebné pro výpočet dávky.

Kalkulačka výpočtu náhrady mzdy a nemocenské

Hledáte seznam dlužníků k nahlédnutí zdarma?

32 thoughts on “Neschopenka a lístek na peníze”

 1. Dobrý den.Prosím můžete mi poradit jak postupovat.Mám být hospitalizován v nemocnici déle než měsíc,netuším však jak doručit lístek na peníze mzdové účtárně v zaměstnání.Děkují za odpověď.

  S pozdravem Pokorný

 2. Dobrý den,
  chtěla jsem se zeptat, zda mám povinnost jako lékař/ gynekolog/ vybírat peníze /30,-/ za lístek na peníze?
  Přijde mi to ponižující.PN mají těhotné většinou.
  Děkuji za odpověď.

 3. Dobrý den,
  chci se zeptat..Jsem na rizikovém těhotenství. 19.4. jsem ukončila neschopenku od 20.4. jsem již na mateřské. Do práce jsem odnesla ukončení a teď mě napadlo jestli ještě musím za duben mít i lístek na peníze, nebo stačí už jen to ukončení?
  Děkuji za odpověď

 4. Dobry den,jsem uplne bezradna.Jsem od 13.1.2017 v PN,jelikoz jsem mela u zamestnavatele smlouvu na urcito do 30.6.2017,tak mi samozdrejme dosla vypoved postou.Komu mam teda posilat listek na penize a jsem nejak chranena?25.7.2017 me navic ceka operace,takze budu min.jeste dalsi 3 mesice v PN.Navic od unora mi timto resi hygiena a doktori nemoc z povolani.Syndrom KARPALNIHO TUNELU.poradite mi ke vsemu neco prosim?Od unora absolutne nemam zadne informace od nikoho.Hlavne kam posilat dal listky na penize,kdyz jsem jiz par dni propustena.Mnohokrat Vam Dekuji predem za rady.Andrea

  1. Lístek na peníze si okopírujte a podepsaný originál pošlete na OSSZ, která Vám vyplácí nemocenské dávky. Tyto budete dostávat dál po celou dobu nemoci i když Váš pracovní poměr skončil.

 5. Dobrý den,náš OL má dovolenou. Může vystavit lístek na peníze doktor v jeho zastoupení? Děkuji.

 6. Dobry den co když muj zaměstnavatel neodevzdál potřebný díl na ČSSZ a peníze mi jeste nebyly zaslány. Je možné s tím nic delat? Jsem na rizikovým těhotenství a dela mi neustále naschvaly. Díky moc

  1. Dobrý den chtěla bych se zeptat jestli jste dostala nějakou odpověď na váš dotaz já mám totiž podobný problém a už nevím jak to řešit. Řešila jsem to s ředitelem a ten jak kdyby to zametl pod koberec jak se říká. A paní účetní si to z vesela dělá dál děkuji za odpověď.

 7. Dobry den,
  Ke dni 21.8. mi byla ukoncena nemocenska ..sestra mi dala papir na ukonceni nemocenske pro zamestnavatele+ zadost o materskou..nemela mi ale dat i listek na penize aby mi byl dany mesic zaplacen ? Nebo na to staci
  ten listek o skonceni nemocenske.

 8. Dobrý den, mám dotaz. Co se stane když papír na peníze odevzdam az druhého po víkendu a ne do podle.dne v měsíci. Děkuji

 9. Dobrý den,prosím o radu.Nikdy jsem nebyla na neschopence a tím pádem nevím,jak to chodí s lístkem na peníze.Doktor mi nic neřekl a za minulý měsíc jsem ho neodevzdala(nedostala).Da se s tím zpětně něco ještě dělat?Dekuji

 10. Dobrý den, prosím o radu, koncem měsíce září jsem ukončil neschopenku. Nedostal jsem ale od lékaře lístek na peníze, stačí tedy ukončení neschopenky ? Nebo si mám dodatečně zažádat i o lístek na peníze ? Děkuji

 11. Dobrý den, prosím o radu, jak je to s vyplacením nemocenské v případě, že neschopenka byla vystavená 3 dny před skončením PP dohodou, a komu poslat lístek na peníze ? Děkuji

 12. Dobry den, mam duvodne podezreni ze muj zamestnavatel umyslne pozde odevzda listek na penize a me tim padem prijdou penize pozde. Je mozne zamestnavatelovi zaslat kopiia sama si listky odevzdam na ossz?
  DĚKUJI

  1. Dobrý den,ja mám tentýž problém,muzu se vas zeptat,co jste dostal za odpověď?

 13. Dobrý večer,

  měla jsem úraz a dr. mě poslala na nemocenskou. Nemocenský lístek jsem zaslala doporučeně do firmy. Bohužel mi česká pošta oznámila , že můj dopis ve kterém byl nemocenský lístek se ztratil.
  Chtěla bych vědět, zda z toho bude velký problém? Je to dnes 14.den nemocenské a teď nevím zda vůbec OSSZ ví, že jsem na nemocenské a zda mi vyplatí jak zaměstnavatel tak i OSSZ peníze.

 14. Dobrý den, prosím vás, včera jsem se dozvěděla ze moje provozní v práci ještě nedala lístek na peníze účetní, ten lístek na peníze jsem ji odevzdala hned po vystaveni tedy 30.3. Chci se tedy zeptat jestli to není problém ze to ještě moje provozní neodevzadla, jestli mi kvůli tomu nepřijdou peníze a jestli přijdou tak přijdou kvůli tomu pozdě ?

 15. Dobrý den, chtěla jsem se zeptat zda mi bude vyplacena nemocenská když jsem odevzdala 5 díl zaměstnavateli až 4 den po rozhodnutí.Děkuji za odpověď Drottnerová

 16. Dobrý den, rád bych se zeptal na jednu věc. Jsem na neschopence od 28.10. V práci mi řekli že musím mít lístek na peníze jinak nedostanu výplatu a paní doktorka mi rekla ze na nej mam nárok az po 14 dnech. Jak to mam tedy udělat? Kdo má pravdu? Přeci kvůli tomu neprijdu o výplatu. Děkuji za odpověď

 17. Dobrý den,od 15.10.2018 jsem mám PN.PL mi vypsal lístek na peníze do 28.10.2018,protože 29.10.2018 jsem na stupova la na hospitalizaci,která trvala do 1.11.2018.V nemocnici mi vypsali lístek na peníze s datem 1.11.2018,kdy jsem byla propuštěna.Od 29.10.2018 mi nemocenskou vyplácí OSSZ.Tak nevím,jestli na lístku není napsaný počet dní a nemělo tam být datum od 29.10.2018.Děkuji za odpověď.

 18. Dobrý den 18.12 jsem ukončil PN ale doktor mi nedal lístek na peníze, mám si tam pro něj dojít nebo už se nemusí když mám ukončeno neschopenku? Předem děkuji za odpoved

 19. Dobrý den,
  ukončila jsem neschopenku k 3.2., na mateřskou jsem nastoupila od 4.2., poslední lístek na peníze jsem odevzdala za leden . Přišla mi mateřská za 4.-28.2. Musím dodat lístek na peníze i za 1.-3.2.?
  Předem děkuji za Vaši odpověď

 20. Dobrý den
  mám dotaz jsem měsíc doma mám pracovní uraz. Když jsem začínala nemocenskou,tak jsem odevzdala část tiskopisu o zahájení nemocenské svému zaměstananci.Ze zadu jsem jej podepsala,ale přehlédla jsem,že je nutné vyplnit také jakým způsobem mi budou posílány peníze.Jak mám postupovat dál?Přijdou mi peníze automaticky složenkou na adresu i když jsem jí tam neuvedla ?.Předpokládám že zná pojištovna moji adresu,ale nejsem si jistá. Děkuji za odpověď

  1. Dobrý den, také jsem zapomněla v nemocnici nahlásit. Nemocenská od OSSZ mi přišla na účet, účetní to dovyplnila za mne.

 21. Dobrý den.. přítel zapomněl odevzdat do konce měsíce lístek na peníze na sociálku, chtěla jsem se zeptat, když se odevzdá 10. Za jak dlouho od toho mu peníze přijdou ? Předem děkuji za odpověď a přeji Hezký den.
  Pospíšilová

 22. Dobrý den.
  Zajímalo by mne kolik se platí za sepsání lístku na peníze.
  Marodím již 2 měsíce – 1. lístek na peníze jsem dostala od lékaře automaticky, o další lístek za další měsíc marodní jsem si řekla, a dostala jsem odpověď, že první lístek platí OSSZ a další lístky platí pacient. tzn. za jeden lístek jsem zaplatila 100Kč .
  Děkuji za odpověď. J.Hamplová

 23. Dobrý den. Mám problém s platbou nemocenskych davek. Ackoliv jsem listky na peníze a i posledni díl neschopenky o jejim ukončení odevzdala ihned po obdržení, účetní není schopna doklady odeslat na PSSZ a mně již tři mesice nedošly žádné dávky. Lze tomu nejak předejít? Či jak je možné tohle řešit? Zamestnavatel asi nemá lhůtu, za jak dlouho musi odeslat mnou dodaný lístek na peníze?
  Moc děkuji

 24. Dobrý den chtěla bych se. Můj partner měl vážný úraz, takže marodil dva měsíce. Lístek na peníze jsme odevzdali v Prosinci, ale nevěděli jsme že musíme odevzdat i za Leden, nikdo Nám nic neřekl.. Takže partner se vrátil do práce 3.2.2020 a dnes mu měla přijít výplata, jenže nepřišlo nic, takže jsme zjistili, že jsme právě měli odevzdat lístek za Leden, takže nevíme co teď máme dělat, je tu někdo kdo by Nám poradil? Prosím?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *