Nakupování v Německu

Stále více lidí, se v české republice soustřeďuje na nakupování zboží v sousedním Německu. Proč tomu tak je? Z jakého důvodu se spotřebitelé v ČR, vydávají několikrát do měsíce na nákupy do sousedního Německa? Důvodů je hned několik, co se od kvality potravin týče, až po cenu, či sortiment. Všichni si moc dobře uvědomujeme, že co se týče kvality našeho zboží, za Německem hluboce zaostáváme, nemluvě o nabízeném sortimentu českých výrobků, který je značně úzký, oproti právě již zmiňovanému Německu. Pokud se zaměříme na kvalitu německých výrobků a porovnáme jí s kvalitou našich výrobků, uvidíme značný rozdíl. Do ČR se stále více dováží nekvalitní zboží z Polska, mnoho výrobků prodávaných v našich řetězcích značně zaostává, co se kvality týče. Pokud si vezmeme například šunkový salám z našeho sortimentu a šunkový salám z Německa, uvidíme rozdíl zejména v množství masa, které u našich výrobků mnohdy chybí a většinu z celého salámu tvoří chemikálie a různá „éčka“, kdežto salám v Německu bude z více jak 89 % tvořen masem. Nemluvě o různých potravinových přídavcích, které jsou v České republice stále ještě volně k dispozici pro výrobce, kteří je velmi rádi používají do svých potravin. Kdežto mnoho těchto látek je Německu, již zcela zakázáno používat, nebo jen v omezeném množství. Toto, je pouze malý výčet toho, proč čeští zákazníci raději jezdí za nákupy do Německa a tudíž, zde den, co den, potkáváme velké množství českých poznávacích značek na parkovištích zdejších supermarketů.

Kdo nakupuje v Německu?

Za nákupy do Německa se ve většině případů vydávají obyvatelé, kteří bydlí nedaleko hranic s Německem. Těmi jsou tedy nejčastěji obyvatelé, Teplic, Ústí nad Labem, Mostu atd. Ovšem jak ukázal průzkum Průmyslové a obchodní komory v Drážďanech (IHK Dresden), tak do Německa, přesněji do Drážďan, jezdí stále více i obyvatelé hlavního města Prahy. Výjimku ovšem netvoří, ani obyvatelé Moravy, kteří jsou ochotni najet v případě zákazníků z Ostravy až 490 km. Jelikož já osobně pocházím z Teplic na Severu Čech, cesta do sousedního Německa mi trvá zhruba 45 minut. Za tento čas se dostanu do města s názvem Altenberg, kde se dá za dobrou cenu, pořídit kvalitní a levný nákup. Tudíž můžu z vlastní zkušenosti potvrdit, že ceny a kvalita tamních výrobků je opravdu příznivá. Lidé většinou jezdí do Německa na nákupy buď o víkendu, či o nějakém státním svátku. Lidé se v Německu nepídí pouze po potravinách, ale nakupují ve velkém množství i oblečení, či různé spotřebiče. Mnohdy jsou totiž ceny tamních výrobků až od 50% levnější než u nás.

Kvalita vs. cena

Jak již jsem zmínila v úvodu, spoustu lidí neláká pouze nižší cena vybraných potravin, ale také kvalita. Někteří čeští spotřebitelé dokonce nakupují, pouze v Německu. Jak je to tedy s kvalitou německých výrobků, oproti těm českým? V ČR republice je hitem, prodávat zboží jakékoliv kvality, mnohdy bez ohledu na zdraví samotných konzumentů. Některé látky a přísady, které se v ČR mohou běžně přidávat do potravin, jsou například v Německu přidávány pouze v malém množství, či vůbec. Vezměme si příklad barviva brilantní modř, kterým některé školní jídelny krmily žáky, ve formě jogurtů. Nebo, například některé limonády velkých značek, které mají u nás méně pomerančové šťávy, než v cizině, tudíž i v Německu. Důvod a vysvětlení, proč se čeští spotřebitelé takto šidí, je ten, že dle odborníků průměrný český spotřebitel ani neví, jak má správně chutnat například čerstvý pomeranč. Z důvodu toho, že trh je přesycen krabicovými džusy, pomeranči z dovozu, které se k nám vozí ještě zelené, aby se při přepravě nezkazily. Jedním slovem, by stačilo říct, že český zákazník, může sníst a vypít téměř vše. Z nezávislých testů spotřebitelských organizací, vyplynulo, že například ovoce a zelenina prodávaná u nás jako II. jakost, která tvoří v českých supermarketech téměř 90%, by se v Německu styděl prodávat dokonce i Vietnamský obchodník. Z veškerých dosavadních průzkumů tedy vyplývá, že nakupování v Německu se vyplácí. Dokonce, některé německé supermarkety, intenzivně hledají právě české prodavačky, důvod je prostý Čechů v Německu přibývá a dle mého názoru stále přibývat bude.

One thought on “Nakupování v Německu”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *