Můžu si vydělat při invalidním důchodu?

Možná jste v invalidním důchodu, ale zároveň přemýšlíte, jak byste si mohli přivydělat. Zároveň je vlastně i vhodné, mít nějaké zaměstnání, protože doba, po kterou pobíráte invalidní důchod 1. a 2. stupně se nezapočítává do doby pro nárok na starobní důchod. V současné době výše výdělku není stanovená, pouze si musíte najít takové zaměstnání, ve kterém budou dbát na vaši sníženou pracovní schopnost. V případě, že takové zaměstnání neseženete, doporučujeme se zaregistrovat na nejbližší úřad práce, protože doba strávená zde, se počítá do doby pro nárok na starobní důchod.

Pokud máte plný invalidní důchod (3.stupeň), můžete také pracovat ,,bez omezení“ v rámci vašich možností s ohledem na invaliditu. Třetí stupeň se počítá do doby pojištění, ovšem pouze částečně.

S prací však buďte opatrní. Snadno byste totiž mohli o důchod přijít, pokud byste například s plným invalidním důchodem, tedy se sníženou pracovní schopností o 70%, pracovali byť jen na poloviční úvazek.

Někteří zaměstnavatelé dokonce požadují pouze osoby se zdravotním postižením. V současné době není až tak obtížné, sehnat práci, kterou byste mohli vykonávat, aniž byste přišli o invalidní důchod. Mezi nejčastější nabídky patří prodej, ovšem ne v supermarketu, ale spíše v menších potravinách, pekárnách, obchodech s oblečením. Jiní zaměstnavatelé potřebují výpomoc ve své firmě, s administrativou nebo drobným úklidem. Na úklid však pozor, záleží, jaký stupeň invalidního důchodu máte.

Práci v invalidním důchodu tedy doporučujeme, ale opravdu vybírejte pečlivě a s rozmyslem, aby se vám nestalo, že na konec o důchod přijdete. Lékařská komise nebývá shovívavá.

3 thoughts on “Můžu si vydělat při invalidním důchodu?”

  1. You sound like you’re amazingly smart for your age. It took me forever to realize men see every comment made as being about them in some way. They’re like little kids (and I don’t mean that as a dis), needing constant praise and reinforcement. Kyle’s lucky!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *