Máte rádi nakupování nebo ho milujete?

Máte rádi nakupování?

Shopaholismus nebo také oniománie. To jsou slova, která Vám možná nic neříkají. Přesto se s lidmi, kteří trpí příznaky, které vystihují toto onemocnění setkáváte stále častěji.

O co jde? Shopaholismus je závislost na nakupování! Lidé, kteří propadli této závislosti mají silnou touhu a nutkání zajít si do obchodu aniž by věděli co nebo proč chtějí něco koupit. Nedokáží rozlišit zda věc kterou se právě chystají koupit skutečně potřebují. Takováto porucha vede k mnoha problémům. Jak zjistit zda jí netrpíme? Není to jednoduché často se na to přijde až když dluhy přerostou únosnou míru. Zde je několik varovných signálů. 1. Neobvyklá příprava na nakupování. Člověk si pečlivě připraví oblečení. Je s tím spojený určitý rituál a radost. 2. Když vidíme slevu nebo akci na nějaké zboží a nedokážeme odolat tak lákavé, neodmítnutelné nabídce, jde o varovný příznak! 3. Jako u jiných závislostí provází samotné nákupy pocity radosti a euforie. Poté a velmi brzy nastupuje lítost, stud a pocit viny. 4. Shopaholic rád nakupuje a je nerad když mu to někdo kazí.

Muži vs. Ženy. Větší sklon k této závislosti mají ženy.

Vzhledem k dnešnímu materialistickému způsobu života se není co divit, že stále přibývají lidé trpící těmito příznaky. Potíže mohou způsobit například dluhy, protože člověka trpící oniománií nezastaví ani nedostatek financí. Při delší pauze nenakupování přichází abstinenční příznaky, což mohou být žaludeční křeče, třes a pocení. Takoví lidé častěji trpí osamělostí, stresem, nízkou sebeúctou a mají problémy na pracovišti.

Příznaky se zhoršují při větší stresové zátěži. V zimním období. V případě problému a nedostatku sebevědomí. Kdy si takříkajíc chceme zlepšit náladu, udělat radost a něco si koupíme. Což samozřejmě hned není problém. Tyto pocity, a řešení by ale neměli být tím jak budeme řešit své problémy. Problém je v tom, že radost je krátkodobá a brzy nastupují znovu pocity jako před nákupem. Jde o začarovaný kruh. Po přečtení tohoto článku si možná někteří uvědomíte, že nebezpečí této choroby není tak vzdáleno od nikoho z nás. Co tedy dělat abychom se těmto tendencím bránily a jak se někdo ze závisloti na nakupování může léčit?

Jak na to?

Co se týče závislosti je třeba nejdříve zjistit co spouští nutkání k nakupování, a jaké pocity jej provázejí. Poté se zaměřit na posílení sebeovládání a změny toku myšlenek. Důležitá je otevřenost, podpora rodiny a přátel. Pokud se ptáte zda člověk trpící touto nemocí potřebuje odbornou pomoc tak odpověď zní ano.

Také pomáhá najít si nějaký koníček a zvlášť důležité jsou také společenské vztahy.

 

Jak se bránit? Problémům je třeba čelit. Nacházení radosti v nákupu jak to mnohdy předkládá reklama není ani dobré ani levné řešení. Skutečná radost je něco jiného než krátkodobé ač u shopaholiců velmi silné vzrušení z nákupu něčeho nového. Je to radost, která ani tak nezávisí na vnějších okolnostech. Je třeba posilovat zdravé sebevědomí, pozitivní myšlení a dnes moc nepoužívané slovo sebeovládání. Ano, již od malička rodiče mohou dát dětem buď dobrý nebo špatný příklad v tom jak se sami vyrovnávají s těžkostmi a jak tráví čas. Ne tím, že tráví celé dny v obchodních centrech. Doba, která propaguje motto užívej života naplno a nenech se ničím omezit, což nejde dohromady s dlouhodobým duševním a emočním zdravím, nese své ovoce v podobě stresu, únavy, nehod a kromě jiných také shopaholismu!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *