Jak se zbavit dluhů?

Co je to vlastně dluh? Dluh je cokoliv co musíme splatit. Pokud v této souvislost se hovoří o finančním dluhu, tak dlužit někomu peníze pro většinu lidí není úplně příjemné. Tedy abychom se nezadlužili měli bychom mít na dluhy správný názor. Raději si nepůjčovat! Už vůbec ne na zbytečnosti. Co když se ale jedná o opodstatněný dluh? Málo kdo z nás má například na dům, byt nebo auto na které by si ušetřil a nemusel si brát úvěr. Nebo možná odejde potřebný spotřebič a my zrovna nemáme na nový. Co dělat? V každém případě se vyplatí úsloví “dvakrát měř, jednou řež” je důležité promýšlet a nejednat impulzivně. Možná můžete koupit věc, která je funkční, ale použitá? Nebo snad oprava bude výhodnější než koupit něco nového? Uvažujte od koho si půjčíte? Jaký bude úrok a podmínky? Ať už je to tak či tak, musíte spočítat své náklady a vědět zda i při výpadku příjmů dokážete alespoň tři měsíce splácet své dluhy.

Co když jste v situaci kdy jste možná své možnosti přecenili? Nebo jste prostě udělali některá špatná rozhodnutí a teď vám dluhy přerůstají přes hlavu? Tím se dostáváme k otázce jak se dluhů zbavit? Dluhy, které zvládáme splácet nejsou tak nebezpečné a možná ani neuvažujeme, že bychom se jich chtěli zbavit, například hypotéka. Co s dluhy, kterých bychom se zbavit chtěli? Když cítíme, že splácení takových dluhů nám nedává klidně spát?

Zde je několik jednoduchých tipů:

Splátky uhraďte vždy včas a kdykoli je to možné tak splaťte vyšší částku.

Důležitá je také včasná komunikace. Mnoho lidí ani nezkusí kontaktovat banku nebo společnost od které si vypůjčily peníze. Přitom to působí velké problémy. Pokud zavoláte a nebo osobně zajdete na pobočku a řeknete co se děje a jak to máte řešit dokud máte své závazky v pořádku, bude to vždy lepší než přijít poté co už jste například nějakou splátku nezaplatili. Mlčení z vaší strany znamená pro věřitele pouze neochota a důvod si myslet, že své dluhy nechcete platit.
TOPlist

Pokud máte několik půjček a úvěrů tak se snažte vyplatit ten s tím nejvyšším úrokem.

Dávejte pozor na další a zbytečné utrácení. K tomu je dobré si udělat dobrý rodinný rozpočet. Jak takový rozpočet udělat si můžete přečíst v tomto článku. ZDE

Pokud vám například hrozí, že již nedokážete splácet své dluhy a nebo dokonce hrozí exekuce, obraťte se na instituci, která vám doporučí a pomůže dle platných zákonů a předpisů řešit vzniklou situaci.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *