Motivační dopis. Jak ho dobře napsat?

Motivační dopis slouží ke sdělení většinou zaměstnavateli, proč jste vhodným potencionálním budoucím pracovníkem na danou pozici. Proč by firma měla přijmout zrovna vás a ne někoho jiného. Co má být v motivačním dopise se dozvíte v následujících řádcích.

Dopis

Motivační dopis má být psán stručně, jasně a přehledně. Klidně můžete přistoupit rovnou k věci a nemusíte zmiňovat „omáčku“ ohledně toho, proč se na ně obracíte, z jakého důvodu jim píšete apod. Personalisté nemají čas na čtení sáhodlouhých dopisů, ale potřebují vybrat kvalitní uchazeče, kteří vědí, co chtějí.

Samozřejmě, že motivační dopis nenahrazuje životopis. V dopise uvádějte pracovní dovednosti a vaše úspěchy. Není od věci zmínit fakt, že znáte firmu nebo přímo obor, o který se zajímáte. Při psaní dopisu se zaměřte také na to, co byste mohli pro firmu udělat, jakým byste pro ně byli přínosem a naopak co ona může nabídnout vám.

Na co byste opravdu neměli zapomenout? Samozřejmě o žádost o pohovor a vlastnoruční podpis.

Jak na to?

Dopis by měl být stručný, zaujmout zaměstnavatele (personalistu), konkrétní, jasný a v každém případě bez pravopisných chyb, překlepů a škrtání.

Dopis je vhodné adresovat přímo konkrétní osobě.

V horní části jsou vaše kontaktní údaje: jméno, příjmení, adresa bydliště, telefonický kontakt. Pod vaší adresou je adresa firmy nebo společnosti, do které chcete poslat motivační dopis.

V další části dopisu uveďte název pozice, o kterou se zajímáte, vaše dovednosti, ocenění a nebo příklady nejvýznamnějších výsledků. Vyzdvihněte vaše povahové rysy, jací vlastně jste a čím se např. lišíte od ostatních kandidátů.

V závěru doporučuji navrhnout schůzku, respektive vyjádřete touhu setkat se na osobním pohovoru. Poděkujte za čas, který této žádosti personalista věnoval, uveďte aktuální datum a podepište se.

Co ano a co ne!

Do motivačního dopisu nepatří negativní přístup, kritika, zoufalost nebo opakování údajů z životopisu. Jistě není vhodné psát věty typu: „Už rok hledám práci a chtěl bych to zkusit ve vaší firmě…“ Vhodné věty do dopisu jsou: „… protože chci pracovat s lidmi… protože rád pomáhám lidem… protože mohu uplatit své zkušenosti…“ apod.

V dnešní době se motivační dopisy zasílají nejčastěji v elektronické podobě, tj. emailem. 

Dobře napsaný motivační dopis je jakousi pomyslnou bránou do zaměstnání, jedná se o vaší vizitku, proto se jeho psaní vyplatí věnovat náležitou pozornost. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *