Potřebujete mít udělaný rodinný rozpočet?

Proč je důležité mít udělaný rozpočet? Bez plánování a přehledu vašich financí, je těžké mít své výdaje pod kontrolou a nedostat se tak do minusu. Rozpočet vám pomůže udělat si jasnou představu kolik a a za co peníze můžete utratit, ale také jak se toho důsledně držet.

Co k tomu potřebujete? Někdo používá počítačový program a někomu bude úplně stačit papír a tužka. V zásadě jde o podrobný výčet položek rozdělený na příjmy a výdaje. V případě, že rodina má více členů je dobré když se na pravidelném sestavování rozpočtu podílejí všichni. Mohou tak přispět svými postřehy a lépe se dle něj budou řídit pokud jsou zapojeni do jeho sestavování.

Udělejte si dva sloupečky kam do jednoho budete psát všechny příjmy za určité období například měsíc a do druhého to budou všechny výdaje.

Do sloupečku příjmy si napište všechny příjmy za měsíc, které do vašeho rodinného rozpočtu přibudou. Dejte pozor na nejisté příjmy to by mohlo vést k nepříjemným situacím. Raději si zapište jen ty příjmy, které jsou jisté. Do druhého sloupečku si napište všechny výdaje o kterých víte přesnou částku. Může to být nájem, energie, splátky a podobně. Poté si sem napište také výdaje podle odhadu na jídlo, cestovné, a další důležité výdaje. Nechte si něco jako rezervu. I když toto uděláte ještě to neznamená, že se tím budete řídit a že výdaje budou tak jak je máte napsané. Proto si každý opravdový výdaj celý měsíc zapisujte. Pomůže vám to příští měsíc lépe vyhodnotit vaše nakládání s financemi a udělat přesnější rozpočet. Mluvte o financích v klidu a rozhodněte se, že budete všichni přemýšlet než si něco koupíte. Hlídejte si kreditní karty.
Utratit peníze, které nevidíte je snadnější.
Ušetřit lze i když budete sledovat různé akce a slevy a také chodit do obchodu méně a tedy na větší nákup. Proč? Protože pokud půjdete častěji pro menší nákup, pokaždé nakoupíte i něco navíc co jste ani neplánovali. Nezapomeňte na mimořádné výdaje jednou za rok a nečekané výdaje jako jsou opravy nebo léky. Dejte si i na takové věci každý měsíc něco stranou. Co když je váš příjem tak nízký, že nepokrývá vaše výdaje? Zkuste ještě jednou projít všechny své výdaje a označte jen ty opravdu nezbytné. V tom je potřeba opravdu zvážit co je a co není nezbytné. Snažte se vymyslet kde by se dalo ještě ušetřit. Například jak jezdíte do zaměstnání? Nešlo by se dohodnout s kolegy a jezdit společně? Nebo jezdit v po část roku na kole? Pokud máte zahrádku co kdyby jste si na ní začali pěstovat zeleninu a ušetřily tím peníze? Tyto příklady pouze ukazují, že se musíme zamyslet jako rodina kde a jak je možné snížit výdaje na minimum.

Možná, že vám představa začít si dělat rozpočet přijde zbytečná nebo nudná, ale přínos předčí prvotní nechuť.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *