Potřebujete mít udělaný rodinný rozpočet?

Proč je důležité mít udělaný rozpočet? Bez plánování a přehledu vašich financí, je těžké mít své výdaje pod kontrolou a nedostat se tak do minusu. Rozpočet vám pomůže udělat si jasnou představu kolik a a za co peníze můžete utratit, ale také jak se toho důsledně držet.

Co k tomu potřebujete? Někdo používá počítačový program a někomu bude úplně stačit papír a tužka. V zásadě jde o podrobný výčet položek rozdělený na příjmy a výdaje. V případě, že rodina má více členů je dobré když se na pravidelném sestavování rozpočtu podílejí všichni. Mohou tak přispět svými postřehy a lépe se dle něj budou řídit pokud jsou zapojeni do jeho sestavování.

Udělejte si dva sloupečky kam do jednoho budete psát všechny příjmy za určité období například měsíc a do druhého to budou všechny výdaje.

Do sloupečku příjmy si napište všechny příjmy za měsíc, které do vašeho rodinného rozpočtu přibudou. Dejte pozor na nejisté příjmy to by mohlo vést k nepříjemným situacím. Raději si zapište jen ty příjmy, které jsou jisté. Do druhého sloupečku si napište všechny výdaje o kterých víte přesnou částku. Může to být nájem, energie, splátky a podobně. Poté si sem napište také výdaje podle odhadu na jídlo, cestovné, a další důležité výdaje. Nechte si něco jako rezervu. I když toto uděláte ještě to neznamená, že se tím budete řídit a že výdaje budou tak jak je máte napsané. Proto si každý opravdový výdaj celý měsíc zapisujte. Pomůže vám to příští měsíc lépe vyhodnotit vaše nakládání s financemi a udělat přesnější rozpočet. Mluvte o financích v klidu a rozhodněte se, že budete všichni přemýšlet než si něco koupíte. Hlídejte si kreditní karty.
Utratit peníze, které nevidíte je snadnější.
Ušetřit lze i když budete sledovat různé akce a slevy a také chodit do obchodu méně a tedy na větší nákup. Proč? Protože pokud půjdete častěji pro menší nákup, pokaždé nakoupíte i něco navíc co jste ani neplánovali. Nezapomeňte na mimořádné výdaje jednou za rok a nečekané výdaje jako jsou opravy nebo léky. Dejte si i na takové věci každý měsíc něco stranou. Co když je váš příjem tak nízký, že nepokrývá vaše výdaje? Zkuste ještě jednou projít všechny své výdaje a označte jen ty opravdu nezbytné. V tom je potřeba opravdu zvážit co je a co není nezbytné. Snažte se vymyslet kde by se dalo ještě ušetřit. Například jak jezdíte do zaměstnání? Nešlo by se dohodnout s kolegy a jezdit společně? Nebo jezdit v po část roku na kole? Pokud máte zahrádku co kdyby jste si na ní začali pěstovat zeleninu a ušetřily tím peníze? Tyto příklady pouze ukazují, že se musíme zamyslet jako rodina kde a jak je možné snížit výdaje na minimum.

Možná, že vám představa začít si dělat rozpočet přijde zbytečná nebo nudná, ale přínos předčí prvotní nechuť.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *