6 tipů, jak zvládnout studium při zaměstnání

Studium při práci není vůbec lehká záležitost a pro některé může jít až o nadlidský výkon. Často najednou není dostatek času ani na studium, ani na práci. Jak úspěšně zvládat pracovní i studijní povinnosti?

Mnoho studentů si ke svému studiu přibírá práci alespoň na částečný úvazek. Ať už proto, že jsou k tomu nuceni okolnostmi nebo z důvodu, že chtějí již při studiu nastartovat svou kariéru. Netrvá ale dlouho a povinnosti se hrnou ze všech stran. Jak sladit činnost výdělečnou a akademickou a nezbláznit se u toho?

Určete si priority

V první řadě si ujasněte svoje priority a přemýšlejte, jestli můžete obojí zvládat. Náročné studijní obory se často s plným úvazkem v zaměstnání neslučují a technicky bude jen těžko možné stíhat víc, než občasné brigády. Nepřeceňujte se. S chladnou hlavou zvažte svoje vlastní možnosti.

Zapomeňte na některé koníčky

Přesně se musíte smířit s faktem, že už nebudete stíhat vše, co jste stíhali dříve. Bohužel. Určete si tedy priority a nechejte si pouze ty nejoblíbenější činnosti, na všechny totiž rozhodně nebudete mít čas. Stejně tak se smiřte s faktem, že vaše dovolená bude často sloužit pro dohnání povinností.

Tip: Vše má naštěstí své řešení a úplně všeho se vzdát nemusíte. V případě závěrečných a seminárních prací vám pomůže anonymní vypracování seminárních prací a takébakalářskou práci na míru si můžete nechat vypracovat od profesionálů. A to naprosto anonymně.

Nemějte přehnané ambice

Snaha být při kombinaci dvou důležitých povinností lepším, než okolí, vám může významně ublížit. Budete se muset smířit s tím, že občas bude něco prostě nedotažené a ne tak dobré, jak jste si to představovali. Neznamená to, že máte všechno programově odbývat. Spíš se naučte pracovat efektivně, vypíchnout to nejdůležitější a nesoutěžit s těmi, kteří mají na svou činnost více času.

Kvalitně odpočívejte

Někomu může vyhovovat zajít si na skleničku, jinému sport. V náročném pracovním a studijním životě je však kvalitní odpočinek naprosto zásadní. Pokud nebudete dostatečně odpočatí, ani jednu věc neodvedete na sto procent a navíc bude hrozit, že propadnete depresím, či prokrastinaci. I ve dni plném povinností si proto najděte chvíli na relax.

Zapojte své okolí

Mnohem lépe se vám v obou oblastech bude pracovat v případě, že kolem sebe budete mít stejně naladěné lidi. Lidi, kteří pochopí váš nabitý program i případné nedostatky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *