Proč byste si měli vytvořit finanční rezervu a jak začít spořit

Rozumné nakládání s penězi je dovednost, která zajistí jistotu a bezpečí. Finanční gramotnost ochrání člověka a jeho rodinu před lehkovážným a riskantním nakládáním s vlastními financemi. Ten, kdo je zvyklý utratit hned všechny peníze za radovánky a potěšení, nebo si brát dokonce půjčky na dovolenou či na vánoční dárky bez ohledu na to, co se může stát v blízké budoucnosti (ztráta zaměstnání, nemoc, nečekané výdaje), se může rychle dostat do neřešitelných situací. Mnohem prozíravější je naučit se část peněz odkládat a vytvářet si postupně finanční rezervy. Jak při tom postupovat?

Na čem se dá ušetřit

Sledujte nějaký čas své výdaje a zkuste zjistit, na čem byste mohli měsíčně pár stokorun ušetřit. Začněte tím, co nepotřebujete a co vám škodí. Kupujete si cigarety, alkohol, sladkosti, časopisy, kávu na cestě? Kolik peněz za to utratíte? Kupujete si často oblečení a různé drobnosti pro radost? Nemohli byste ušetřit za dopravu např. tím, že budete jezdit na kole nebo chodit pěšky? Pořizujete si nové věci, když ty staré ještě fungují (mobil, televize, kávovar apod.)? Spočítejte si na kalkulačce, kolik peněz ušetříte, když se budete trochu omezovat.

Finanční rezerva na nečekané výdaje

Volné finance použijte na postupné vytvoření rezervy na nečekané výdaje. Ta by měla být ve výši 2 – 5 vašich měsíčních platů. Tyto peníze jsou určené na okamžité vyřešení nečekané situace – pokazí se pračka, skolí vás nemoc, budete se muset přestěhovat… Do rezervy nepočítejte finance, které chcete v dlouhodobém horizontu použít na nákup dražších věcí, jako je nábytek nebo auto. Tyto peníze mějte na spořicím účtu ihned k dispozici.

Finanční produkty pro spokojenou budoucnost

S výhledem do budoucnosti si pořiďte finanční produkty, které vám umožní pořídit si lepší bydlení (stavební spoření), ochrání vás a vaši rodinu před následky úrazů, nemocí nebo i smrti (úrazové a životní pojištění) a ve finále vám umožní spokojenou penzi (penzijní spoření).

Investování – vyšší riziko může přinést vyšší zisk

Pokud vám ještě po vytvoření finanční rezervy, spoření a pojištění přebývají další finanční prostředky, bez kterých byste se v nejhorším případě obešli, můžete se pustit do investování. Investovat můžete do podílových fondů, akcií nebo cenných papírů. Vyšší riziko může přinést i vyšší zisk.

2 thoughts on “Proč byste si měli vytvořit finanční rezervu a jak začít spořit”

  1. Svědectví o tom, jak jsem dostal svůj úvěr.
    VÁM VŠEM, PŘEČTĚTE TENTO ZKUŠENOST NA JAKOSTI, KTERÉ JSOU POSKYTOVÁNI MOŽNÉ ÚVĚRY OD PŘÍSLUŠNÉHO A DŮVĚRNÉHO PŮJČOVATELE.

    Jmenuji se Romana Wojciechová, hledala jsem půjčku na vyřešení mých dluhů. Každý, s kým jsem se setkal, podváděl a vzal mé peníze, až jsem se konečně setkal s Davidem Collinsem, mohl mi půjčit 450 000 dolarů. Pomohl také svým kolegům. kontaktujte jej dnes za váš úvěr: 19dc1964@gmail.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *