Jak napsat životopis? Jak se odlišit?

CV- to je zkratka latinského curriculum vitae („běh života“) označující strukturovaný životopis.

Drtivá většina z nás si někdy hledala zaměstnání a tak jsme se s tímto pojmem určitě setkali. Mít opravdu dobře napsaný životopis rozhoduje o tom zda nás případní zaměstnavatelé pozvou na pohovor. Jak napsat takový životopis abychom udělali dojem a zaujali druhou stranu?

To je důležitá otázka a nyní dostanete opravdu dobré rady jak udělat skvělý životopis.

Nejdříve obecné, základní poučky a informace co by v životopise nemělo chybět a co naopak by tam být nemělo. Pokud po vás zaměstnavatel požaduje zaslání životopisu nebo se to dočtete v inzerátu a hodláte na nabídku práce reagovat, tak pokud není uvedeno výslovně jinak, tak je myšlen strukturovaný životopis.

Proto bude psaný v bodech a budou zde pouze informace, které se týkají vašeho dosavadního vzdělání, praxe a zaměstnání. Není zde prostor pro vyprávění příběhů a představení se v rozsahu několika stránek. Životopis by měl být stručný, přehledný a dlouhý maximálně 1 až 2 strany ve formátu A4. Pište ho na počítači. Pokud si s tím nevíte rady, požádejte někoho o pomoc. Měl by mít přehledné celky. Například můžete používat odrážky na hlavní body, podtržení a ztučnění. Konkrétně v životopisu musí být vaše celé jméno, adresa bydliště, kontakty a praxe.

Cílem tohoto článku není pouze zvládnout základní strukturu životopisu, ale jít více do hloubky. Odlišit se od možná stovek dalších životopisů na stole personalisty nebo případného vedoucího či majitele společnosti.

Jedna věc je, zda máte opravdu co nabídnout? I přesto, že nemáte tolik zkušeností a dlouhou praxi, pište do svého životopisu vždy pravdu. Dobré je, že i přesto můžete zaujmout a práci získat. Proč? Firmy hledají zaměstnance a chtějí pro svou firmu toho nejlepšího. Často se stává, že po výběrovém řízení přijmou někoho kdo nemá ty největší zkušenosti nebo nejvyšší vzdělání, ale dokázal zaujmout a přesvědčit, že na práci stačí a že má co nabídnout.

Těžká práce. Jak má zaměstnavatel poznat, kdo je ten nejlepší? Jak má poznat podle listu papíru koho pozvat na pohovor? To jsou otázky, které řeší firmy a pokud vy budete tyto otázky zohledňovat při vytváření svého životopisu, tak budete mít větší šanci uspět.

Podívejte se na internetu na různé vzory životopisů. Na to co obsahují a jak vypadají. Je dobré mít přehled. Abyste zaujali nedoporučuji použít nějakou šablonu, ale pokud si netroufnete na práci ve wordu nebo by výsledek byl horší, můžete takovou šablonu využít.

Několik problémů. Jak v bodech a na jednom listu papíru ukázat, že jsem ten nejlepší? Jak vybočit z řady, ale zároveň splnit určitá kritéria a očekávání? Proč je to tak těžké?

Protože personalista nemůže pročítat dlouhé příběhy všech uchazečů. Potřebuje zjistit důležité informace a z celého zpracování vypozorovat kdo za tím vším stojí? Navíc takových životopisů může mít desítky.

Fotografie na CV. Pokud máte pěknou pasovou nebo jinou neutrální portrétovou fotografii, je doporučeno ji umístit do horního rohu. Váš životopis tak dostane tvář. Obrázek řekne víc, než tisíc slov. Měli byste na fotografii působit seriózně.

Do životopisu pište své zkušenosti s prací a to od těch nejčerstvějších po starší. Pokud jste po škole a nemáte praxi napište i školní praxi, brigády nebo dobrovolnické aktivity. Zkuste být nápadití. Přesto, že nebudete psát něco co se vůbec zaměstnání netýká můžete napsat i něco co poukazuje na vaši bystrost, talent a podobně. Například reprezentace školy, kroužky, aktivity.

U každé předchozí nebo i aktuální praxe či zaměstnání uveďte co jste dělali a měli na starosti. Pozor, vždy si promyslete jak byste to dokázali, na konkrétním příkladu, protože na pohovoru tato otázka může padnout. Dejte si na tom záležet, otřepané fráze moc nezaujmou.

Nepište hovorové výrazy a dejte velký pozor na gramatiku. Pracovní zkušenosti jsou nejdůležitějším faktorem a tak nezapomeňte vyzdvihnout své nejlepší pracovní úspěchy. Pokud máte dlouhou praxi napište zaměstnání pouze od současnosti do 15 let. Starší zkušenosti již nejsou tak důležité. Co se týče vzdělání napište pouze nejvyšší dosažené vdělání.

Také určitě napište zda máte osvědčení, kurzy nebo certifikáty.

Další dovednosti a zájmy.

Zde se píší jazykové dovednosti a další doložitelné dovednosti, jako například řidičská oprávnění, státní zkoušky. Napište, jak tyto dovednosti zvládáte. Napište zda a jak ovládáte PC. Můžete také napsat vaše schopnosti, které znovu dokážete na otázku, jak to můžete na názorném příkladu dokázat. Zájmy a koníčky, které vám nějak u personalisty pomohou můžete zmínit. Na závěr by měl být vlastnoruční podpis a datum. Pokud CV posíláte pouze v elektronické podobě a nechcete životopis naskenovat s podpisem, tak vám tento chybějící bod personalisté odpustí.

Co do životopisu nepatří. Určitě nemůsíte psát svou politickou orientaci, výšku, váhu, náboženské vyznání. Jak je uvedeno výše, fotografie může, ale také nemusí být v životopise. Nemusíte psát důvody odchodu ze zaměstnání a kontakty na předchozí zaměstnavatele.

To co se mnoha uchazečům nechce. Je to tak, že na každý druh profese, pozice by měl být váš životopis vypracovaný na míru a aktuální. Nemusí to být změny velké, ale posílat na desítky pozic stále stejný životopis vám úspěch nejspíš nepřinese. O každé pozici byste se měli zamyslet a zjistit si informace o dané firmě a konkrétní pozici. Poté zvažte jak a co napíšete. V jakém pořadí a jakým stylem.

Zkuste se odlišit. Co kdybyste rozšířily v editoru okraje tak aby text byl vidět blíže na okrajích stránky? V případě vytisknutého CV byste mohli použít, světle šedý papír a tak odlišit od ostatních váš životopis. Použijte o něco větší gramáž použitého listu papíru.

Nepište vůbec to co personalisté čtou nejčastěji. Tedy otřepané fráze, nicneříkající vlohy a schopnosti. Buďte upřímní, pište stručně, ale cíleně ke každé pozici a ukažte, že jste dobrým zaměstnancem, který nemyslí pouze na sebe, ale také na případného zaměstnavatele. Nabírání zaměstnanců je obchod. A v každém obchodním styku platí, že obě strany vytvářejí určitou hodnotu. Váš zaměstnavatel vám bude dávat plat nebo mzdu a další benefity. A vy musíte už v životopise ukázat jakou hodnotu máte a chcete nabídnout.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *