Investiční zlato, nebo stříbro?

Tuto otázku si pokládá celá řada investorů. Obzvláště těch, kteří se rozhodli investovat do drahých kovů. A my jim na ni poskytneme odpověď.
Volba vhodného investičního nástroje je závislá na celé řadě faktorů. Jiné jsou vhodné do doby ekonomického růstu, jiné do časů ekonomické krize ohrožených negativními dopady inflace. Na místě je proto zvolit takový investiční nástroj, jehož cena inflaci nepodléhá. V dlouhodobém horizontu si tedy udržuje stálou cenu. A tím je právě investiční zlato.

Zlato nad stříbro

Proč ne investiční stříbro? Odpověď na tuto otázku je zase skrytá v dani z přidané hodnoty. Zatímco investiční zlato je od DPH oproštěno, stříbro nikoliv. K jeho ceně stejně jako k ceně nemovitostí, uměleckých artefaktů a dalších komodit je tedy nutné připočíst 21 procent z jejich kupní ceny putujících do státní pokladny. To je mimochodem důvod, proč v současné době poptávka po investičním stříbru, ať již ve formě mincí (bullions) či slitků klesá. Investoři zkrátka svou pozornost obracejí právě na zlato. A divíte se jim?

Rekordní zájem o zlato

Takovýchto investorů, jak ostatně potvrzují i samotní prodejci investičního zlata, v současné době rozhodně není málo. Rekordní zájem nových klientů během uplynulého roku zaznamenal i největší e-shop s investičním zlatem www-zlate-mince.cz. A to za dobu celé své existence, tedy od roku 2003.

Investoři včera a dnes

„Nákup zlatých slitků je atraktivní především pro klienty, kteří chtějí své peníze držet ve svých rukou a nemají důvěru v různé spořící programy do zlata. Lidé nakupují ve větší míře i malé slitky váhy 1-5 gramů, které jsou dostupné pro každého,“ svěřil se nám zakladatel e-shopu Pavel Trtík. „Dříve bylo běžné, že se ve velkém prodávaly zlaté slitky o hmotnosti jednoho kilogramu, ale movitá část společnosti zabezpečila své finance nákupem zlata již před lety. Nyní z tohoto prozíravého kroku těží. Dnes investují do zlata ti, kteří zaspali a až nyní si uvědomují, že čím více peněz se dostává do oběhu, tím rychleji jejich úspory ztrácí na hodnotě,“ dodal expert na investiční zlato.

Cenově dostupné zlaté slitky

A jaké existují možnosti? Prim na českém trhu jednoznačně hrají švýcarské zlaté slitky značky Argor Heraeus (nezaměňujte s německou rafinérií podobného jména: Heraeus). Investoři si cení jejich světové proslulosti a ve srovnání se slitky jiných německých a švýcarských značek i nízké ceny. České alternativy oblíbených zlatých cihliček neexistují. Žádná česká mincovna totiž zlato ve formě slitků nevyrábí.

Krásné a nedotčené zlaté mince

Další možností jsou diskrétnější zlaté mince Wiener Philharmoniker. Ty jsou navíc i neoznačené sériovým číslem. V dobře zásobených e-shopech jsou dokonce k sehnání zcela nové mince ročníku 2021. Krásné a nedotčené!

Sběratelsky hodnotné zlaté dukáty

Jste zároveň sběratelem? V tom případě zvažte v omezeném nákladu vydávané zlaté dukáty. Mezi patrioty se největší oblibě těší ty svatováclavské. Ty se vydávají v tradiční velikosti a ryzosti, kterou ustanovil před mnoha sty lety český panovník a římský císař Karel IV. Tehdy se dukáty razily ze zlata těženého na našem území v Jílovém u Prahy.

Slováci nakupují v Čechách

Zájem o české zlato je i na Slovensku. Na českém trhu je investiční zlato vychází často výrazně levněji než u domácích firem. Odlišností slovenského trhu je však trvalý zájem o nákup zlatých cihliček ve váze jedné unce (1 Oz) a vyšší. „Většina slovenských investorů je situována u západní hranice země, a proto s povděkem oceňují, že máme prodejnu i na Moravě ve Vsetíně, který má z jejich pohledu vynikající dopravní dostupnost. Jsou konzervativní a nákup nebo výkup zlata rádi realizují osobně,“ uzavírá Kamila Bantová ze společnosti Zlate-mince.cz. A kde nákup investičního zlata hodláte zrealizovat vy?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *