Co jsou to ETF fondy a vyplatí se do nich investovat?

Investování do ETF se mezi investory těší stále větší oblibě a nic ani nenaznačuje, že by tomu do budoucnosti mělo být jinak. Tento typ investování totiž přináší nemalé výhody, které u jiných investic jen tak nenajdete. Měli byste tedy následovat tento trend a také se zajímat o ETF fondy?

Proč jsou ETF výhodnější než podílové fondy?

I když se ve většině případů setkáte pouze s označením ETF jedná se pouze o zkratku z celého anglického názvu „Exchange Trade Fund“, což lze přeložit jako „burzovně obchodované fondy“. I přesto však nemůžeme ETF srovnávat s o trochu známějšími podílovými fondy. Největší rozdíl můžeme najít u správy samotných fondů. V případě podílových fondů je jejich správou pověřen správce fondu, u kterého můžeme počítat s tak často zmiňovaným lidským faktorem ale i nemalými poplatky. V případě ETF si vy sami jednoduše zvolíte, do čeho investujete, sami si investici spravujete, a to prakticky bez poplatků.

Riziko špatného odhadu u klasických fondů je však u ETF mnohem nižší díky velké diverzifikaci. ETF investorům umožňují investovat prakticky do jakéhokoli aktiva (balíčku aktiv) od akcií až po komodity s větší jistotou. ETF mají také daleko větší likviditu a flexibilitu operování s nimi.

Do jakých ETF můžete investovat?

Jak už bylo naznačeno svět ETF je poměrně rozmanitý a ve výběru aktiv, do kterých můžete investovat se prakticky meze nekladou. V hledáčku investorů i přesto však nadále zůstávají především indexové ETF neboli fondy, které se snaží kopírovat výkonnost určitých burzovních indexů. Ty sami osobě reflektují výkonnost vybraných akcií nebo celých sektorů. Můžeme mezi nimi najít například index DAX 30, který sleduje výkonnost 30 nejlepších německých akcií nebo americký index S&P 500, který sleduje hodnotu 500 nejvýkonnějších akcií v USA. V tomto případě se tak ETF snaží vyplnit své portfolio akciemi, tak aby byly schopny kopírovat hodnotu těchto indexů.

Tím však samozřejmě výběr možností u ETF nekončí a můžete v jejich podobě investovat i do vybraných sektorů ať už se jedná o finance, energetiku nebo zdravotnictví. Stejně tak je možné investovat i do komodit, přičemž na trhu můžete najít nespočet fondů zaměřených například na měď, zlato, obilí a další komodity. Poslední variantou je pak investování do měn, kdy fond může být zaměřený jak na jednu specifickou měnu nebo i na celý koš měn.

Jaké výhody vám přinese investování do ETF?

Jak už bylo řečeno na začátku ETF jsou mezi investory stále oblíbenějším typem investování a není tomu jen tak. ETF svým investorům totiž přináší největší výhodu v úspoře času, který by jinak museli věnovat analýze a správě jednotlivých akcií či jiných aktiv. Stejně tak nabízí i často opomíjenou diverzifikaci neboli rozložení rizika do více investičních instrumentů. Dalším plusem jsou pak i zmíněné nízké poplatky a vysoká likvidita, kterou jen tak jinde nenajdete. V neposlední řadě je také potřeba zmínit výkonnost a překonávání benchmarku u podílových fondů. Studie z roku 2010 zjistila, že pouze 2 až 3 % klasických fondů jsou schopny výkonností překonat akciové indexy. Zajímavé, že ano?

Pokud se tedy řadíte mezi střednědobé až dlouhodobé investory a chcete ušetřit čas, a i tak investovat do akcií nebo dalších aktiv není nic jednoduššího než vybrat to správné ETF a začít investovat. Vždy si však dávejte pozor na to, do jakého ETF investujete. Ne každá společnost musí být zákonitě důvěryhodná, a proto se nejprve pokuste zjistit, co nejvíce informací ohledně vámi vybraného fondu. O dalších možnostech investování peněz v roce 2020 si můžete přečíst zde.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *