Morava rozprostírající se na jihovýchodě České republiky je jednou z nejvýznamnějších vinařských oblastí. Zmíněný region je proslulý svou dlouhou tradicí pěstování vinné révy, která sahá tisíce let do minulosti. Morava jako taková se díky příznivému klimatu, pestré krajině a výjimečným půdním podmínkám stala centrem produkce vysoce kvalitních vín. Obyvatelé této oblasti se od nepaměti věnují vinařství s vášní a láskou, což se odráží právě v kvalitě. V současné době jsou moravská vína známá nejen v České republice, ale i na mezinárodním trhu, kde získávají celou řadu prestižních ocenění.
Historie moravského vinařství
Historie vinařství na Moravě sahá až do dob starověkého Říma, kdy byly na tomto území poprvé vysazeny vinice. V průběhu staletí se vinařství stalo neoddělitelnou součástí místní kultury a ekonomiky. Významnou roli v rozvoji tamního vinařství sehráli cisterciáčtí mniši, kteří v období středověku přinesli nové technologie. Pod jejich vlivem se moravská vína stala oblíbeným nápojem nejen mezi šlechtou, ale i měšťany. V období Habsburské monarchie získala moravská vína na popularitě, což pomohlo upevnit jejich postavení na evropském trhu.
Vinařské oblasti na Moravě
Morava je z pohledu vinařství rozdělena do čtyř hlavních regionů, z nichž každý má své specifické vlastnosti. Mikulovsko, také známé jako Pálava, je charakteristické vápenatými půdami a mírným klimatem, což přispívá k produkci bílých vín, jako jsou Ryzlink rýnský a Pálava. Znojemsko má zase půdy minerální a jedinečné mikroklima, a proto je domovem aromatických vín, a to zejména Sauvignonu a Veltlínského zeleného. Velkopavlovická podoblast se zaměřuje na plná červená vína jako Frankovka či Modrý Portugal. Vyznačuje se teplejším klimatem a hlinitými půdami, jež dodávají vínům plnost a intenzivní chuť. Slovácko s jílovitými a písčitými půdami nabízí širokou škálu vín od bílých přes červená a po růžová.