Kdy je zapotřebí Energetický štítek?

Energetický štítek označuje elektrické spotřebiče, jako je třeba pračka, myčka na nádobí, vysavače, klimatizace a další. Nově se také vyskytuje na budovách. Na nich je přesně popsáno, jak využívá energii, vodu a hlučnost. Podle nich můžete porovnat elektrické spotřebiče, či budovy a vybrat si tu nejlepší. Energetický štítek pro budovy musí vydávat jen ten, který daný dům prodává, nebo pronajímá, nebo žádá o povolení stavby. Kdo nic takového neprovozuje, o štítek zatím nemusí jevit jinak velký zájem. Na to má daná osoba čas do roku 2019, kdy bude štítek povinný.

Je nutné štítek zpracovat v případě prodeje bytů, je třeba přesně určit o jakou část se jedná, jestli prodáváte jen jeden byt, či třeba celé přízemí atd. Dále je nutno štítek zpracovávat při prodeji jakýchkoli domů. To samé platí jen při pronajímání bytu, od roku 2016 už majitel panelového domu musí energetický štítek vydávat. Toto ale není všechno, štítek musíte mít i při žádosti opovolení stavby, nebo ukončení stavby.  Pokud se přijde na to, že nějakým záhadným způsobem štítek nevlastníte, může vám hrozit pokuta až ve výši 100 000 korun.

Jak si energetický štítek pořídit? Energetický štítek samozřejmě není úplně nejlevnější záležitost. Většinou ceny šplhají do 8 000 korun, v případech větších domů je cena samozřejmě vyšší. Vydání tohoto štítku může jen ověřená osoba. Ověřené osoby k vydání štítků můžete najít na internetu, přibližně na stránce www.mpo-enex.cz/experti. Můžete si najít experta dle příjmení, vybrat si na co potřebujete energetický štítek a poté vybraného auditora kontaktovat. Pokud chcete mít levnější cenu, zajistěte si veškeré podklady, čím více si auditor věcí bude shánět sám, tím větší cenu budete muset zaplatit. Platnost štítku je 10 let. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *