Dluhy, jak je to po rozvodu?

Rozvod málokdy bývá procházkou růžovým sadem. Aby se trauma citové nezměnilo v ekonomické harakiri, je třeba v otázkách majetku postupovat pokud možno s chladnou hlavou a bez emocí. To se ovšem snadno řekne, ale velmi často hůře provede. Pokud se nerozcházíte zrovna v dobrém, bez právníka to nezkoušejte. Někdy se stává, že se lidé rozvádí takzvaně naoko, aby unikli placení dluhů. Tento postup je velmi naivní a k ničemu nevede. Naopak, dlužníci si tím situaci jen zkomplikují, protože dluhy nezmizí mávnutím kouzelného proutku. Rozvodem se musí vypořádat nejen společné jmění, ale také společné dluhy a jiné závazky. Dluhy se vypořádají dohodou o vypořádání společného jmění manželů. To platí, pokud neměli manželé uzavřenu předmanželskou smlouvu, tedy u nás pořád ještě v naprosté většině případů.

 Bohužel, dost často se stává, že až při rozvodu se jeden z manželů dozví o dluzích, které udělal ten druhý z páru, aniž by ho či ji o tom informoval předem. Manželé – dlužníci jsou za splácení závazků spoluodpovědní a to nezmění ani nabytí právní moci rozvodu manželství. Někdy se stává, že se manželé při rozvodu dohodnou, že splácení dluhů převezme na sebe jen jeden z nich, ale z hlediska věřitelů to nic neznamená. Pokud totiž své závazky přestane splácet řádně a včas, věřitelé (banky, nebankovní společnosti, ale třeba i zdravotní pojišťovny, správa sociálního zabezpečení nebo finanční úřad, ale i firmy či soukromé osoby) mohou začít peníze vymáhat i po druhém z bývalých manželů. Taková dohoda má tedy smysl jen tehdy, pokud bude skutečně plněna.

 Vyhýbání se placení dluhů nikam nevede a může skončit až exekucí či osobním bankrotem. Pokud tedy manželé disponují nějakým majetkem, je rozumné ho prodat a uspokojit pohledávky. Pořád je lepší bydlet v pronajatém bytě bez dluhů než ve vlastním domě oblepeném samolepkami exekutora a bez koruny na účtu. O vlastní dům totiž obvykle přijdete nejdřív a ještě za podstatně méně výhodných podmínek, než kdybyste ho prodávali bez exekutora. V případě exekuce totiž vyvolávací cena v dražbě začíná na dvou třetinách ceny odhadní a není-li zájemce, může se dostat i níž. Nikdy nenechte situaci dojít až do exekuce, proděláte na tom.

 Je-li to aspoň trochu možné, rozvod nenatahujte a zkuste svým či svou ex domluvit. Čím déle se rozvodové spory potáhnou, tím dražší a komplikovanější bude vše uvést zase do normálu. Dohodu uzavřete písemně a právně závazným dokumentem. Pokud se dostanete po rozvodu do situace, kdy musíte splácet velké dluhy, zkuste třeba požádat o pomoc rodinu, zbavte se všeho, co můžete prodat a snažte se umořit co největší částku závazků co nejrychleji. Nemáte-li koho požádat o pomoc, nespoléhejte na zázrak, zatněte zuby a najděte si druhou práci. Když nic z toho nepomůže a vy nezvládnete splácet vše, co je třeba, vyjednávejte s věřiteli. Dohodněte se na nižších splátkách na delší dobu. Určitě na nic nečekejte a něco dělejte hned. Pomůžou vám třeba bezplatné poradny pro dlužníky provazované některými neziskovými organizacemi.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *